Určite si videl už minimálne jeden film o prežití založený na skutočných udalostiach. Asi najznámejším príbehom o prežití je príbeh o chalanovi menom Aron Ralston (film 127 hodín). Príbeh o zaseknutí sa v rokline, kde mu ruku zavalil veľký kameň. Aron ak chcel prežiť, tak si musel amputovať vlastnú ruku za pomoci... No, nejdem zachádzať do detailov. Neboj, tipy, ktoré tu nájdeš nie sú tak drastické. Vybrali sme pre teba 5 tipov, ktoré ti možno raz zachránia život a neprídeš pri nich o žiadnu končatinu.
1. Šiška ako zdroj potravy
Dalo by sa povedať, že jedlo sa nachádza všade okolo nás. Ak sa náhodou stratíš v lese a nebudeš mať pri sebe žiadne jedlo, nepanikár. Šišky zo smerov ti dodajú dostatok energie a živín na to, aby si neumrel hladom. Nie sú to práve výživové bomby, ale môžu ti pomôcť v prežití, najmä ak máš obmedzený prístup k iným potravinám. A, čo, teda obsahujú?
- Tuky - hlavne nenasýtené mastné kyseliny
- Bielkoviny - síce nie vo veľkom množstve, ale dostatočne na základnú regeneráciu tkanív.
- Sacharidy - minimálne množstvo
- Mikronutrienty - najmä vitamín E, zinok, mangán a horčík.
- Vláknina - pomáha tráveniu aj keď nie je energetickým zdrojom.
Ako sa k týmto semiačkam dostať? Hľadaj šišky, ktoré sú už otvorené, a ak otvorené náhodou nie sú, tak si pomôž nožom alebo ich daj na chvíľu ku ohňu. Šišky sa samé otvoria a ty získaš prístup k ich semiačkam
2. Horúce kamene, ako spôsob prevarenia vody
Dostať vodu do bodu varu je náročné, hlavne vtedy, keď nemáme hrniec alebo pohár, ktorí by sme na to mohli použiť. Tu je jednoduchý trik ako na to.
Čo na to budeš potrebovať?
- Voda
- Kamene - ideálne čo najčistejšie a musia byť suché! Nepoužívaj kamene z rieky alebo viditeľne mokré. V ohni by mohli explodovať!
- Ohnisko
- Provizórnu misku - pokus sa nájsť kus väčšieho dreva s dutinou, do ktorej dáš vodu. Ak také drevo nenájdeš, môžeš použiť aj záchrannú prikrývku.
Ako na to?
Suché kamene vlož do ohniska na minimálne jednu hodinu. Následne rozpálené kamene vlož do pripravenej vody. Ak uvidíš bublinky, tak voda dosiahla bod varu.
3. Sušenie topánok s horúcimi kameňmi
Ak si skočil do vody a topánky sa ti premočili, nezúfaj, tu je rýchly trik na to, ako ich usušiť.
Ako na to?
Do hrnca s vodou vlož kamene, nechaj ich tam, kým voda nezačne vrieť. Po zovretí kamene vyber a vlož do topánok. Teplo z kameňov tvoje topánky vysuší z vnútra a zároveň ich nepoškodí. Samozrejme, nechaj si ich niekde pri ohnisku, aby sa postupne sušili aj z vonku.
4. Cmúľanie kameňa ako úľava od smädu
Cmúľanie kameňa (alebo aj gombíka, vetvičky, alebo iného čistého predmetu) je starý trik používaný v prežití, ktorý má psychologický a fyziologický účinok pri silnom smäde, keď nie je dostupná voda.
Prečo to funguje?
-
Stimulácia slinných žliaz: Cmúľanie pevného predmetu podporuje tvorbu slín, čo zvlhčuje ústa a zmierňuje pocit sucha.
-
Psychologická úľava: Keď ústa nie sú úplne suché, mozog vníma menší stres zo smädu, hoci reálna hydratácia nenastáva.
-
Spomaľuje vysychanie sliznice, čo môže mierne predĺžiť čas do začiatku vážnejších príznakov dehydratácie.
Pozor! - Nezadržiava to vodu v tele. Je to len ilúzia úľavy, nie skutočné riešenie dehydratácie. Predmet musí byť čistý. Najlepšie poslúžia riečne kamene. Sú najmenej znečistené a nemajú ostré hrany.
5. Popol, ako náhrada zubnej pasty
To posledné, čo by si v takejto situácii potreboval, by bolo, ak by ťa začal bolieť zub. Pamätaj, nájsť zubára v divočine je veľmi náročné. Preto dbaj na svoj chrup aj uprostred ničoho. Jednoduchý trik ti s tým pomôže - vychladené uhlíky dreva ako náhrada zubnej pasty. Aj, keď to neznie veľmi lákavo, je to veľmi účinný spôsob, ako si vyčistiť zuby.
Ako na to?
Malé uhlíky dreva (musia byť studené) si jemne rozdrv v prstoch a vlož do úst. Následne s prstom prechádzajte po zuboch. Ak chceš dosiahnuť ešte lepší výsledok, tak zober mladú vetvičku zo stromu a jeden koniec rozdrv. Koniec vetvičky by sa mal rozstrapatiť. Takto sa dostanete do rôznych záhybov, ako pri klasickej kefke.
Viac tipov nájdeš v tomto videu:
Zaujal ťa tento blog? Pri písaní sme vychádzali z tohto videa. Tipy, ktoré tam autor ukázal sme obohatili o niekoľko našich poznatkov.
zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=b_TEYvg9QDM